fbpx

התוכן במרכז הידע זמין לרשומים לאתר,

גיוס גלובלי: איך עושים את זה נכון. מורית מראיינת את מירי גל בורט

תוכן עניינים

שיתוף העמוד:

האורחת שלנו: מירי גל בורט

מירי גל בורט היא Co Managing Director EER Global

הנקודות העיקריות ששוחחנו עליהן במפגש:

  • איך לחקור את מדינת היעד מבחינת תרבות, שכר וחוקים
  • איך לנהל את תהליך הגיוס (שאלות ותקשורת שוטפת מול המועמדים)
  • האם אפשר לגייס באופן עצמאי או עדיף להיעזר בגוף מקומי / גלובלי שמומחה בגיוס

מירי שיתפה שהיא ב EER כבר מעל 10 שנים, כשותפתו של עודד רוזנבלום, שהקים את EER כבר לפני 15 שנים. מירי מגיעה מעולם משאבי אנוש, התחילה לפעול בתחום כשגרה באנגליה בעבר, ואחרי שחיה בחו"ל שנים, השותפות עם עודד היתה טבעית בהובלת הגיוסים בעולם לארגונים ישראלים דרך EER.

איך מתחילים? מה לעשות כשמקבלים התראה על גיוס ראשון בחו"ל

שאלתי את מירי מה השלב הראשון? כשאומרים לך "תגייסי לי בחו"ל", אמנם לכל מדינה יש דגשים משלה, אבל איך מתחילים להיערך/להתכונן לגיוס בחו"ל

קודם כל – מחקר מקדים. ובתוך המחקר – קודם כל חיקרו את החוקים ודיני ההעסקה המקומיים במדינת היעד.

מירי מציעה לחקור דרך האיגודים/התאגדויות של עובדים. כמו ההיסתדרות בישראל, בעולם יש ברוב המדינות Union של עובדים, דרכו אפשר למצוא אתרים מקומיים שמרכזים את עיקרי החוק הלוקאלי. זה כמובן לא מחליף ייעוץ מקצועי של עורכ/ת דין, אבל זה מקום מצוין להתחיל בו את המחקר המקדים כדי להבין לאן פניכם מועדות.

לאחר החוקים, מומלץ לבדוק את הבנצ'מרק וגם את "מה נהוג לשלם" ו"מה שמעבר". יש תעשיות/תחומים בהם מה שנהוג הוא "מעבר" למינימום, וחשוב לדעת את זה מראש.

אתרים שמירי הציעה לעשות דרכם בנצ'מרק לשכר בעולם הם –
https://www.payscale.com/
https://www.salary.com/

הנקודה השלישית שמירי ממליצה לחקור לפני גיוס בחו"ל היא הבדלי התרבות. אפשר להתחיל פשוט במחקר בגוגל על איך נהוג להתנהל באותה מדינה, איך נוהגים לתקשר, מה לגיטימי ומה לא. לדוגמא וואטסאפ לא לגיטימי לתקשורת עם מי שאינם חברים בהרבה מדינות, או כמו שמירי אמרה – שיחה עם המורה של הילד ב 22:30 לא תהיה לגיטימית בארה"ב…

איך להיערך לתהליך הגיוס עצמו

תהליך הגיוס בגלובל לרוב ארוך יותר מאשר בארץ, נדרשת פניה מסודרת, תיאום שיחה (לא סתם להרים טלפון), הכל צריך להיות קבוע מראש מול המועמדים. מומלץ מאד לתת כמה שיותר מידע מראש ולשמור על קשר, לעשות Engagement – לשמור על מעורבות במהלך התהליך.

חלק בוחרים לעבוד עם מגייסים מקומיים, וזה בהחלט אפשרי, רק צריך לבחור אותם טוב ולוודא שעובדים עם גוף מקצועי, שמודעים לנושאים החוקיים סביב העסקה מקומית / שימוש בספקים לנושא גיוס (כמו החוקים שיש בישראל לגבי השמה וכו'). הקפידו גם פה על הבנה מוקדמת של התרבות והתקשורת מול הגופים המקומיים

חלק בוחרים לעבוד עם עצמאיים / פרילאנסים וחלק להעסיק העסקה מלאה. צריך לראות שכשמגיעים כבר לתהליך עצמו, עובדים עם עו"ד שמלווה את התהליך בצורה מקצועית שלא תהיו חשופים.

שימו לב מה אתם שואלים בראיון – לא להיכנס גם לצורך שיחת חולין לקטעים אישיים, אלא להיעזר בכלי של ריאיון התנהגותי-מצבי.

עבודה גם גוף מקצועי חיצוני לגיוס

בעבודה עם גוף כמו EER – ישראלי שנמצא בקשר עם גופים בחו"ל, אפשר ליהנות גם מהיתרון של ספק מקומי שמדבר עברית ומבין תרבות ישראלית, ורשת קשרים של גופים בחו"ל שתומכים ומשלימים את ה"רגלים על הקרקע" במדינת היעד.

עלויות של השמה / הד הנטינג

חשוב לדעת שהעלויות של השמה בעולם דומות יותר לעלות של הד הנטינג בישראל, בגלל מורכבות התהליך. בחו"ל עלות השמה היא כ-30-40% מעלות שכר שנתי (כלומר כ-300-400% ממשכורת חודשית). הצגת השכר היא לרוב ב"שכר שנתי".

חשיבות העובד/ת הראשונ/ה בשטח

חשוב שהעובד/ת הראשונ/ה בשטח יהיה/תהיה יזמ/ית באופי, עם יכולת להניע בצורה עצמאית תהליכים וביחד עם זה יכולת עבודה עם מנהלים ועמיתים מתרבות ישראלית.

ליצירת קשר עם מירי ולעוד מידע על גיוס גלובלי:

לאתר של EER וליצירת קשר

להרשמה לניוזלטר של EER – ממליצה בחום להירשםhttp://eepurl.com/hSzjFj

לערוץ היוטיוב של EER

קצת על הצוות של EER והשירותים שלהם

עדויות מלקוחות

הנה כמה מהתגובות ששמענו:

מירי, היה ברור ומלמד. תודה!
תודה רבה
היה מעולה תודה
המון תודה! היה מעניין ומלמד!
תודה רבה!
Thanks! Was great
תודה רבה, היה מעולה 🙂
תודה רבה יקירה היה מאוד מעניין
עשה המון סדר ומבנה לתהליך! תודה רבה
תודה רבה, היה מצוין!

Play Video
רוצה ללמוד עוד? הנה עוד הדרכות במיוחד בשבילך

נרשמת כבר לדיוור של מורית על
גיוס עובדים?

This popup is the registration for Morit's Hebrew newsletter. If you don't read Hebrew, just click the X above.

אם גיוס עובדים מעניין אותך, הדיוור של מורית יתן לך רעיונות חדשים, תובנות מפתיעות וגישה למידע מעודכן בתחום. מורית שולחת הרבה מידע בשבילך, כדי לעזור לך להישאר בקצב מהיר ולהתעדכן בחדש בתחום לפני כולם (גם בזמן המלחמה)

דילוג לתוכן