fbpx

התוכן במרכז הידע זמין לרשומים לאתר,

למה ואיך להעסיק יותר חרדים וחרדיות בארגון שלך. מורית מראיינת את דניאל דיין

תוכן עניינים

שיתוף העמוד:

דניאל דיין הוא מנהל מרכז ההייטק EXIT מבית הכוון תעסוקתי בני ברק, יועץ ומרצה לינקדאין – מייסד המיזם החברתי Step-In.

כשדניאל התחיל את מסלול הקריירה שלו הוא בכלל לא תכנן להיות "מומחה" לענייני העסקת חרדים. אבל המסלול שתכנן לא היה מדויק לו, חישב מסלול מחדש, והיום הוא עוזר לאלפי מחפשי עבודה (חרדים, חילוניים, וכל מה שבאמצע), למצוא עבודה, ומנהל את ההכוון התעסוקתי לקהילה החרדית בבני ברק, מרצה אורח בכנסים ויש המון מה ללמוד מהפעילות שלו.

לקראת הוובינר שמנו לב שלמרות שלוובינרים שלי בד"כ נרשמים לוובינר 50-200 משתתפים, לוובינר עם דניאל נרשמו עד יום לפני רק 19 איש. יכולנו לבטל, אבל אחרי שיחה ארוכה עם דניאל אתמול, שנינו נוטים לחשוב שמיעוט הנרשמים מספר לנו סיפור חשוב שדורש מצידנו פעולה.

בתקופה כזאת של הפגנות, של משבר אמון בממשלה, של ויכוחים קשים בין קבוצות שונות באוכלוסייה, והרבה כעס מצד הקהילה העסקית כלפי חרדים, אני מרגישה ש"מצביעים פה ברגליים". המסר בין השורות שאנחנו מקבלים ממיעוט האנשים שנרשמו לוובינר הוא "לא מעניינת אותנו העסקת חרדים". כועסים על הממשלה, כועסים על החרדים. אנחנו רואים וקוראים את הכתבות הרבות על הגידול האקספוננציאלי בפלח האזרחים הישראלים החרדים, ולדעתנו יש לזה השלכה ברורה על שוק העבודה. נצטרך לגייס יותר חרדים, והם יצטרכו לעבוד בתעשייה.
זה אומר גם לייצר שינוי בארגונים שכרגע לא מעסיקים
וגם לעודד את הקהילה החרדית לעבוד.

כמנהל מרכז ההייטק EXIT מבית הכוון תעסוקתי בני ברק דניאל מקדם חרדים לצאת לעבוד, להתפרנס, לייצר, לתרום. כמו כולנו. הצד המשלים של מהלכים כאלה מול הקהילה החרדית, הם המהלכים של השוק שיקלוט יותר חרדים. בשביל זה אנחנו כאן. צוותי הגיוס.

החלטנו לא להיצמד ל"תסריט" של השאלות שהכנו מראש, אלא לזרום עם השאלות שלכם מהקהל, ולדבר הכי גלוי על המצב. על האתגרים בהעסקת חרדים, על ההזדמנויות, על ההשפעה של המצב במדינה בחודשים האחרונים על חרדי – כמו דניאל, שעובד, מתפרנס, מגדל משפחה וילדים כמוני וכמוכם.

אלו כמה נקודות שאני למדתי מדניאל בשיחה:

 1. כשחרדים יוצאים לשוק העבודה בגיל 18-25 (חלק אחרי שירות צבאי במסלולים לחרדים וחלק ישירות מהתיכון/ישיבה), הם מגיעים עם הרבה מחויבות כלכלית. חלקם הגדול כבר נשואים + ילדים בגיל 20-22 ולכן באים עם חיפוש של מקום יציב שיוכלו לעבוד בו לאורך שנים.
 2. נשים וגברים חרדים שלא למדו באקדמיה, מחפשים את השילוב בין הכשרה ועבודה אחריה, כי קשה להרבה מהם לשלב ביחד עם חיי המשפחה גם לימודים אקדמאיים וגם פרנסה.
 3. יש הרבה מאד קהילות וגופים שמרכזים את הקהל החרדי. פרסום (חינמי או ממומן) דרך ערוצים כאלה מאפשר להגיע יחסית בקלות לקבוצה גדולה של אנשים, שאחרת לא זמינים לכם כי רבים מהם ללא טלפון לא "כשר", ללא וואטסאפ, או נעזרים במחשבים רק במרכזי תקשורת "כשרים" באזורים מרכזיים.
 4. אין כזה דבר "כל החרדים". כמו שאין כזה דבר "כל החילוניים". יש ספקטרום ומגוון רחב של הלכות ובחירות אישיות של אנשים לגבי מה יהיו מוכנים לעשות.
 5. כל ההנחות שיש לכם כמו "חרדים לא יעבדו בארגון שעובד בשבת" או "חרדים לא יסכימו לעבוד עם נשים" הן הכללות שגויות, פשוט כי אין כזה דבר "כל החרדים". כל חברות ההייטק עובדות בשבת, וברבות מהן עובדים חרדים, כדוגמא. כל עוד לא ביקשתם מאותו עובד או אותה עובדת לעבוד בשבת (אלא אם זה לצורך פיקוח נפש – כמו בבית חולים או משטרה), כל איש או אישה יחליטו (בד"כ בעזרת הרב ולפי ההלכה שהם פועלים לפיה), מה נכון להם לגבי עבודה בארגון שעובד בשבת.
 6. יש בארגונים רבים רצון לייצר פעילויות שנותנות מענה לכולם. אבל האמת היא שאין דבר כזה… פעילות בערב נוחה לחלק ולא לאחרים, כלבים במשרד נוחים לחלק ולא לאחרים, פעילות בבגדי ים על חוף הים או בבריכה נוחה לחלק ולא לאחרים. כל פעילות יהיו מי שיאהבו ויהיו מי שלא. גם לחרדים וחרדיות יש גבולות שמתאימים להם וכאלה שלא. כל איש ואישה פועלים בדרך שנכונה להם. ההזמנה היא להבין שיהיו פעילויות חברתיות שלא יתאימו לחלק מהעובדים. זה לא אומר שאי אפשר להעסיק אותם

הקישורים שדניאל הבטיח, וגם איך ליצור איתו קשר:

רשימה מסודרת של כלל מרכזי מפתח והכוון עם פרטי יצירת קשר (וכמובן מוזמנות גם לפנות אליי אם צריך):

https://www.gov.il/he/Departments/DynamicCollectors/haredim-direction-centers?skip=0&targetpopulation=01

כדאי מאוד לחקור באינטרנט ולחפש גופים כמו קרן קמ"ח, מובילות וכדומה, גופים שפעילים שנים בכל עולמות התוכן של תעסוקת חרדים/ות ויש להם מאגרי בוגרים/ות.

ויש גם אופציה כמובן לפרסום ממומן בקהילות, לוחות קיר ועלונים מקומיים בערים השונות.
https://www.movilot.org.il/ – רשת של נשות מקצוע ומנהלות חרדיות

https://www.ddosdevs.co.il/ – קהילת עובדי ועובדות ההייטק החרדים

עם דניאל ניתן ליצור קשר במיילDlsdayan@gmail.com

פלאפון: 050-6557724

לינקדאיןhttps://www.linkedin.com/in/danieldayan/

ב-7/11/2023 דניאל ואני ננחה קורס על איך לגייס חרדים וחרדיות לארגון שלך

כאן אפשר למצוא את כל הפרטים על הקורס: https://morit.co.il/events/ortho-hire/

בין התגובות שקיבלנו:

 • תודה לדניאל על מפגש מעניין נראה שאתה איש חזון פורץ דרך מאחלת לך הצלחה . תודה למורית האחת והיחידה .
 • תודה סופר חשוב!!!!
 • תודה רבה! היה מעניין מאד ומאיר עיניים
 • היה נהדר, מחזק, מלמד, תודה מורית ודניאל
 • תודה רבה! מעניין ומועיל
 • תודה לך היה מעניין ומאיר עיניים
 • תודה רבה!!
 • היה מרתק, תודה רבה!
 • מאוד מאוד מעניין וחבל שיש פה מעט חברות וד"ש חם למני
 • תודה רבה, שיח פתוח וחשוב
 • תודה דניאל ומורית. בתור אדם דתי שעבדתי בעבר בגיוס בחברה בחרדית, הארתם לי המון נקודות חדשות. והלוואי ונזכה כולנו ליישם את המלצותיכם. ט"ו באב שמח🌷
Play Video
רוצה ללמוד עוד? הנה עוד הדרכות במיוחד בשבילך

נרשמת כבר לדיוור של מורית על
גיוס עובדים?

This popup is the registration for Morit's Hebrew newsletter. If you don't read Hebrew, just click the X above.

אם גיוס עובדים מעניין אותך, הדיוור של מורית יתן לך רעיונות חדשים, תובנות מפתיעות וגישה למידע מעודכן בתחום. מורית שולחת הרבה מידע בשבילך, כדי לעזור לך להישאר בקצב מהיר ולהתעדכן בחדש בתחום לפני כולם (גם בזמן המלחמה)

דילוג לתוכן