fbpx

איך שאול ראיין את דוד לפני הקרב עם גוליית

תוכן עניינים

שיתוף המאמר:

לפני כמה ימים זכיתי להדריך סדנת ראיון התנהגותי-מצבי בישיבת "David Shapell's Darche Noam" בירושלים.

1. זכיתי, קודם כל כי זה לא קהל "סטנדרטי" מצד אחד, ומצד שני למרות שכל המשתתפים היו בני 40-50+, הם ממש שמחו על ההזדמנות ללמוד איך טעו בראיונות שלהם בעבר. פתאום הכל התבהר וכל כך שמחו לגלות מה השאלות החדשות שהם יכולים להתחיל לשאול והשאלות ה"סטנדרטיות" שהם יכולים לשחרר. זו היתה סדנה מרגשת במיוחד, כי בד"כ בקהל מנוסה כל כך קשה למשתתפים לוותר על הרגלי העבר, ופה הרגשתי ממש ההיפך. שמחה לגלות דרך טובה יותר.  

2. זכיתי גם כי הישיבה נמצאת 3 בתים מהבית שגדלתי בו ואמא שלי גרה בו עד היום, אז הרווחתי חיבוק ובילוי עם אמא, אירוע שגם לא קורה כל יום (לצערי).

ו-3. זכיתי, כי בשישי האחרון היתה לי הפתעה.

בזמן ההכנות לשבת קיבלתי הודעה מאחד המשתתפים באותה סדנה – Rabbi Dovid Schoonmaker. הוא שיתף אותי בתובנה לגבי איזכור ל"ראיון התנהגותי-מצבי" כבר בספר שמואל א'.

בשיחה של שאול עם דוד:

"וַיֹּאמֶר שָׁאוּל אֶל־דָּוִד לֹא תוּכַל לָלֶכֶת אֶל־הַפְּלִשְׁתִּי הַזֶּה לְהִלָּחֵם עִמּוֹ כִּי־נַעַר אַתָּה וְהוּא אִישׁ מִלְחָמָה מִנְּעֻרָיו׃ וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל־שָׁאוּל רֹעֶה הָיָה עַבְדְּךָ לְאָבִיו בַּצֹּאן וּבָא הָאֲרִי וְאֶת־הַדּוֹב וְנָשָׂא שֶׂה מֵהָעֵדֶר׃ וְיָצָאתִי אַחֲרָיו וְהִכִּתִיו וְהִצַּלְתִּי מִפִּיו וַיָּקָם עָלַי וְהֶחֱזַקְתִּי בִּזְקָנוֹ וְהִכִּתִיו וַהֲמִיתִּיו׃ גַּם אֶת־הָאֲרִי גַּם־הַדּוֹב הִכָּה עַבְדֶּךָ וְהָיָה הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה כְּאַחַד מֵהֶם כִּי חֵרֵף מַעַרְכֹת אֱלֹהִים חַיִּים׃ וַיֹּאמֶר דָּוִד יְהוָה אֲשֶׁר הִצִּלַנִי מִיַּד הָאֲרִי וּמִיַּד הַדֹּב הוּא יַצִּילֵנִי מִיַּד הַפְּלִשְׁתִּי הַזֶּה וַיֹּאמֶר שָׁאוּל אֶל־דָּוִד לֵךְ וַיהוָה יִהְיֶה עִמָּךְ׃" (שמואל א', פרק י"ז, פסוקים ל"ג-ל"ז)

כלומר – שאול, מסתכל על דוד, הנער, הצעיר, ואומר לו "לא נראה לי שאתה יכול להתמודד עם גוליית, שכל העם חרד ממנו".

אז קודם כל, הטיות

שאול הושפע בתחילה מהמראה החיצוני, אבל לפחות – שם את זה על השולחן מול דוד ואמר לו מה ההתרשמות שלו.

כלומר, אם נלמד מזה טיפ לעצמנו היום, אם את/ה פוגש/ת מועמד/ת שלא "נראה לך" רלוונטי, שימ/י את זה על השולחן.
תגיד/י מה החשש שלך, ותחקר/י את התגובה.

וה"ראיון" עצמו:

שאול שאל, איך תילחם עם הפלישתי, אתה רק נער.
אז דוד הסביר לשאול – אם נלחמתי עם הארי והדוב, אוכל להילחם עם גוליית. 
וגם – אם ה' הציל אותי מהארי והדוב, יציל אותי גם מידי הפלישתי.

"ראיון התנהגותי-מצבי" כפול, גם לדוד וגם לקב"ה 😊

העקרון של ראיון התנהגותי-מצבי אומר

תחקרו את ההתנהגות בעבר, ותבררו האם האדם התמודד/ה עם מצבים כמו זה שאתם מתכננים עבורו/ה בתפקיד העתידי, ואיך הוא/היא התמודד/ה איתם. אם היתה לו/לה הצלחה בעבר במצבים דומים, זה ביסוס מצוין לניבוי העתיד.

תודה לרבי שונמייקר על ההפנייה המדויקת והמרתקת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים שנבחרו בשבילך
התפתחות אישית
על אלימות

לא מזמן פגשתי אלימות מילולית בסדנה.אין לי מילה טובה יותר מזה לתאר את מה שחוויתי.משתתף בסדנה. בעצם שני משתתפים שהתווכחו איתי אבל בצורה אגרסיבית יוצאת

ניהול גיוס
לקרוא אנשים

פגשתי בשבוע שעבר מנהל שעבדתי איתו לפני ~20 שנה, באינטל. הוא היה אחד המנהלים שעבדתי איתם כ-HRBP. יצא לנו עוד להיפגש פעם פעמיים אחרי שעזבתי,

ניהול גיוס
שקיפות רדיקלית

אתמול ראיינתי את הבן שלי בוובינר. קשה להאמין שטום, הילד המתוק עם העיניים החומות הגדולות הזה הוא היום כבר איש בוגר, רגיש, עובד, תיכף בן

נרשמת כבר לדיוור של מורית על
גיוס עובדים?

This popup is the registration for Morit's Hebrew newsletter. If you don't read Hebrew, just click the X above.

אם גיוס עובדים מעניין אותך, הדיוור של מורית יתן לך רעיונות חדשים, תובנות מפתיעות וגישה למידע מעודכן בתחום. מורית שולחת הרבה מידע בשבילך, כדי לעזור לך להישאר בקצב מהיר ולהתעדכן בחדש בתחום לפני כולם (גם בזמן המלחמה)

דילוג לתוכן