fbpx

איך לא לפספס מועמדים מופנמים בתהליך הראיונות?

תוכן עניינים

שיתוף המאמר:

הידעתם?

  • בין שליש לחצי מהעובדים הם מופנמים.
  • בזכות היצרתיות, יכולת פתרון הבעיות הגבוהה שלהם והמנהיגות שהם מביאים, הם יוכלו לתת ערך רב לארגון.
  • בין האנשים המופנמים ניתן למצוא את ביל גייטס, אילון מאסק, מריל סטריפ, וורן באפט ועוד.

מופנמות היא אחת מתכונות האישיות שנמצאות פחות בשיח החברתי. רבים פשוט לא מודעים לכך שהם מופנמים. חלק תוייגו כביישנים למרות שאינטרקציה חברתית לא מעוררת בהם פחד או חרדה.  אחרים שמעו, לעתים בנימה ביקורתית, שהם "שקטים מידי".

הסטטיסטיקה מדברת על כך שבין שליש לחצי מהאוכלוסיה הם אנשים מופנמים במידה כזאת או אחרת. זה לא מיעוט.

לא מעט מועמדים מופנמים מקצועיים ומוכשרים עלולים להתפספס בתהליך הקבלה רק בגלל שהדרך שלהם להתנהל בתוך הראיון היא אחרת.

מה זה בעצם מופנמות? 

מופנמות ומוחצנות מוגדרות במונחי העדפה לסביבות עם רמות גירויים שונות ולאופן בו אדם ניטען באנרגיה. אנשים מופנמים, כדי להיטען באנרגיה, זקוקים לסביבה שקטה בעוד
שאנשים מוחצנים זקוקים לסביבה עם גירויים לדוגמא, אינטרקציה חברתית כדי להיטען באותה אנרגיה. 

זוהי תכונת אישיות בעלת מרכיב גנטי, תורשתי. כלומר, בניגוד לדעה הרווחת, אנשים לא נהיים מופנמים עם השנים אלא נולדים מופנמים.

עובדים מופנמים מביאים איתם סט רחב ומשמעותי של יכולות וחוזקות לארגון.  הם ממוקדי מטרה, לא זקוקים למיקרו מנג'מנט.  נשארים רגועים במצבי לחץ.  הם חדשניים ויצרתיים, בעלי יכולת הקשבה מצויינת ובסופו של יום התפוקה שלהם גבוהה יותר.

בחירות המתבצעות רק על בסיס "התמונה האידיאלית" או המוכרת, עלולות להוביל לגיוס העובדים הלא מתאימים לארגון, כאלה שלא יוכלו לסייע לו לבצע את הצמיחה העסקית הנדרשת.

לכן חשוב להבין מהן דרישות התפקיד, ומיהם העובדים אשר יוכלו למלא אותן בצורה הטובה ביותר. לפעמים יהיו אלה דווקא העובדים המופנמים שיוכלו לתת את הערך הרב ביותר לארגון הודות ליכולות וסגנון העבודה הייחודי שלהם.

מה חשוב שתדעו על מועמדים מופנמים?

מחקרים נוירולוגים מראים שישנם הבדלים במוחם של אנשים מופנמים ומוחצנים. באופן בו הם מעבדים מידע.  תהליך עיבוד המידע שלהם הוא איטי יותר היות והוא מתבצע לעומק ולכן גם עובר במסלול ארוך יותר במוח.

  • כשמועמד מופנם נשאל שאלות, הוא זקוק לזמן חשיבה. חשוב לאפשר לו זאת ולא לפרש את השתיקה כחוסר ביטחון או חוסר ידע.
  • כדאי לשקול לשלוח למועמד מראש חלק מהשאלות שישאלו בראיון. חברות גדולות כמו גוגל ומקנזי עושות זאת. זכרו אין קשר בין כמה מהר מועמד יכול לענות לכמה הוא חכם/מתאים לתפקיד. בצורה כזאת, ניתן לתת מענה גם לאלו שזקוקים לזמן חשיבה לפני שהם מגיבים (מופנמים) וגם לאלה שאינם זקוקים לכך.

אנשים מופנמים מעדיפים תקשורת כתובה.

מיילים ווטסאפ הם אמצעי התקשורת שאנשים מופנמים מעדיפים ומרגישים בהם יותר בנוח. הם מאפשרים להם להקדיש זמן גם לחשיבה על השאלות הנידונות וגם לניסוח עמדתם. 

  • על חלק מהשאלות שישלחו מראש למועמד, כדאי לבקש שיענה בכתב. בצורה כזאת, למראיין יהיה מקור מידע נוסף שבאמצעותו יהיה ניתן לקבל חוות דעת על המועמד.  
  • Text Based Interviews הם דרך מצויינת לסינון ראשוני. הם מאפשרים זמן חשיבה והפוקוס הוא על המשימה עצמה ללא משתנים אחרים שמתערבים בתהליך.

אנשים מופנמים זקוקים לזמן של שקט עם עצמם כדי להיטען באנרגיה. הביצועים שלהם בראיון העבודה יושפעו במידה ניכרת ממידת האנרגיה שתהיה להם.

  • במידה והזמנתם את המועמד למספר ראיונות עם אנשים שונים חשוב שתאפשרו למועמד הפסקה בין ראיון אחד לשני.

מעדיפים שיחות עומק על שיחות חולין

מועמדים מופנמים, בדרך כלל, ירשימו אתכם פחות בכמה דקות הראשונות של הראיון כשתדברו איתם שיחת חולין אבל מנגד מאוד ישמחו לדבר איתכם על נושא מסוים לעומק. 

  • לא מעט פעמים, מראיינים נוטים לבחור במועמד שדומה להם או את מי שהם ישמחו לצאת ולשתות איתו קפה בסיום היום. הם מבססים את הרושם הזה על שיחת החולין בפתח הראיון ועל היכולת הכללית של המועמד ליצור קשר עם המראיין. זיכרו, זה לא אמור להיות קריטריון לקבלה לעבודה. מה שחשוב זה האם המועמד יכול לבצע את העבודה בהצלחה ולא כמה הוא הצליח להרשים את המראיין מבחינת יכולת ניהול שיחת החולין. חשוב להיות מודעים להטיות מהסוג הזה.

מגיעים מוכנים לפגישה

אנשים מופנמים מגיעים מוכנים לכל פגישה. הם יהיו אלו שיעשו מחקר מקדים, יקראו על הנושא, יחשבו עליו ויגיעו לפגישה עם תובנות. הכנה שנעשת בסביבה שקטה מאפשרת למועמדים המופנמים גם להיטען באנרגיות וגם מאפשרת להם לעבד את המידע לעומק.

 היכולת הזאת היא יכולת בעלת ערך רב במקום העבודה.

  • כדאי להעריך גם את היכולת הזאת באמצעות שליחת משימה מקדימה בה לדוגמא המועמד יתבקש לקרוא מידע ולהציג את הפרספקטיבה שלו על נושא מסוים. כך, ניתן להעריך עד כמה המועמד יכול לארגן את מחשבותיו סביב נושא ולהציג אותן בצורה משמעותית. מופנמים לעיתים קרובות לא אוהבים לדבר על עצמם אבל באמת יכולים להצטיין כשהם מדברים על נושא שהוא בתחום מומחיותם.

ליצירת קשר עם קרן:

קרן רובל

kerenrubel@gmail.com    
054-3332317    
kerenrubel.com    

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים שנבחרו בשבילך
ניהול גיוס
מה שמפתיע מנהלים לגבי תהליכי גיוס

אני פוגשת כל שבוע עשרות מנהלות ומנהלים בסדנאות שלי של ראיון התנהגותי-מצבי. הם באים ללמוד לראיין מקצועי וטוב יותר, אז אני מנצלת את ההזדמנות להסביר

חווית מועמדים
תיבת פנדורה

המושג תיבת פנדורה מגיע מהמיתולוגיה היוונית פנדורה הייתה האישה הראשונה שנבראה על ידי האלים. כל אל נתן לה תכונה אחרת, והאל הרמס נתן לה את הסקרנות

נרשמת כבר לדיוור של מורית על
גיוס עובדים?

This popup is the registration for Morit's Hebrew newsletter. If you don't read Hebrew, just click the X above.

אם גיוס עובדים מעניין אותך, הדיוור של מורית יתן לך רעיונות חדשים, תובנות מפתיעות וגישה למידע מעודכן בתחום. מורית שולחת הרבה מידע בשבילך, כדי לעזור לך להישאר בקצב מהיר ולהתעדכן בחדש בתחום לפני כולם (גם בזמן המלחמה)

דילוג לתוכן